Výlet na dolský mlýn

Dostupnost:
Cesta přes údolí od chaty 7 km (tam a zpět)
Cesta po cestě přes Jetřichovice 8,5 km (tam a zpět)
Autem na konec Jetřichovic a od restaurace Starý mlýn 4,5km (tam a zpět)
Obtížnost:
příjemná procházka s chodícími dětmi, s kočárkem doporučuji zahájit výlet autem nebo cestou z Jetřichovic.

dolsky-mlyn-old1 Dolský mlýn je jednou z nejoblíbenějších vycházek turistů, chatařů a místních usedlíků. Od naší chaty je možné se napojit na cestu z Jetřichovic přímo z údolí, v němž se chatová oblast nachází. Cesta je lemována z obou stran velikány smíšeného lesa a spolu s potůčkem, který se podél celé cesty vine, vytváří zvláště v horkých letních dnech příjemné klima pro dospělé i děti. Potůček, který se jmenuje honosně Velká Bělá, měří místy na šířku pouze metr a půl a u Dolského mlýna se vlévá do řeky Kamenice. I když je potok malý, je možné na jeho dně, které je tvořeno bílým pískem, občas zahlédnout mihnutí pstruha, který se proplétá mezi rostlinami vlajícími v proudu křišťálové vody. I když potok Velká bělá i řeka Kamenice přímo svádí k brouzdání či koupání, doporučuji jejich ledovou vodu využít ke koupání pouze v parném létu.


dolsky-mlyn-old2

V údolí před Dolským mlýnem se nachází louka a bílá pláž. V některých letech je zde dětský tábor a louka tak není přístupná. Za zmínku stojí černý smrk, pod kterým je údajně pochován tramp. V každém případě je zde jeho hrob s křížem a fotografií. Na louku vede betonový most, který je prvním železo betonovým mostem v Čechách. Kousek proti proudu Kamenice se nachází místo, kde se pravidelně scházejí skauti a ve skále je zde vytesaná jejich lilie. Cesta dále pokračuje brody, a kdo se po ní vydá, dorazí do obce Všemily za kempem Ferdinand.


dolsky-mlyn-new

Samotný Dolský mlýn je od Jetřichovic přístupný po lávkách a schodech přes jez kolem náhonu nebo zadem přes most, kolem skal a zpět k Dolskému mlýnu. Přesto, že byl (a stále je) nejstarším zachovalým vodním mlýnem v Čechách, nový majitel Státní lesy, který ho dostal do opatrování po druhé světové válce, ho naprosto ignoroval. I když byl v roce 1951, kdy se zde natáčela pohádka Pyšná princezna (scéna ve mlýně, kdy jsou zbrojnoši chyceni do pytlů králem Miroslavem) ještě celkem v dobrém stavu, do revoluce 1989 byl mlýn téměř srovnán se zemí. Díky „Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn“, které se od roku 2000 angažuje v jeho obnově a záchraně (a to především nekonečným množstvím práce) se Dolský mlýn a jeho okolí, stal zajímavým cílem turistických výletů. V roce 2008 se zde natáčela pohádka „Peklo s princeznou“, při natáčení bylo kulisáky doplněno řada detailů, které dokreslily celkové okolí mlýna (např. mlýnské kolo). Bohužel povodně v roce 2010, které se přihnaly s neuvěřitelnou silou, zničili nejen tyto doplňky a i velkou část práce sdružení. Mlýn byl v roce2010 přístupný pouze okolo skal, cesta přes jez byla téměř úplně zničena.


Přes nepřízeň přírody je stále výlet na Dolský mlýn jedním z nejkrásnějších.

Pár fotek Dolského mlýna

dolsky-mlyn-vnitrek1 dolsky-mlyn-vnitrek2 dolsky-mlyn-okoli1 dolsky-mlyn-spize-ve-skale1 dolsky-mlyn-spize-ve-skale2