Dům Českého Švýcarska

Dostupnost:
Autem přes Jetřichovice, Rynartice, Chřibská, Rybniště do Krásné Lípy 36km (tam a zpět)
Obtížnost:
Hezký výlet když prší, ale i když je krásně. Obtížnost není žádná, zaparkovat je možné přímo před domem a pro děti chodící i lezoucí je toto muzeum ráj.

muzeum Pokud zrovna prší a nevíte co dělat, patří výlet do domu Českého Švýcarska mezi skvělé nápady. Dům se nachází na náměstí v Krásné Lípě, jeho expozice se zaměřují především na oblast Českého Švýcarska.


V přízemí naleznete recepci, prodej suvenýrů a notebooky s veřejným přístupem k internetu.


lavicka les2 les3 mlyn rozhledna

Za recepcí začíná prohlídka a je opravdu netradiční. Pokud očekáváte klasické muzeum, s obrovskými bačkorami, sbírkami uzavřenými ve vitrínách, či nepřístupných za zlatou šňůrou. Není muzeum v Krásné Lípě pro vás. Na každý jednotlivý exponát si můžete sáhnout, zkusit ho použít či rozpohybovat. Nejen pro děti je úžasným zážitkem vystoupat na rozhlednu v uzavřené místnosti se stropem ve výšce tří metrů, roztočit kola větrného mlýnu a usednout na lavičku v jeskyni. Na zemi naleznete stopy divoké zvěře a v interaktivních panelech rostlinstvo a zvěř Českého Švýcarska.


potok

Při přechodu do dalšího patra, míříte také naprosto netradičně po schodech dolu místo nahoru. Kolem schodů teče pstruhový potok s opravdovou vodou a rybami, které vypadají jako živé.


jezevec jizba archeologie krajina

V suterénu kromě dalších expozic, jako je dětmi oblíbená jezevčí nora (která jistě láká i nejednoho dospělého), archeologického naleziště, kdesi můžete zkusit nalézt starý střep a dalších, jsou dvě video expozice. V jedné můžete zhlédnout film o vzniku země, zemských vrstev a zkamenělin. V druhé se pohodlně posadíte do křesel jako v kině a shlédnete film o historii oblasti Českého Švýcarska.

Celkově lze Dům Českého Švýcarska jen doporučit.