Výhledy nad Jetřichovicemi

Dostupnost:
Pěšky - na Mariinu skálu 5,5 km (tam a zpět)
Pěšky - přes Mariinu skálu na Vilemíninu stěnu 7 km (tam a zpět)
Pěšky - Mariina skála, Vilemínina stěna, Rudolfův kámen celá 9,5 km (tam a zpět)
Část autem - na Mariinu skálu 2 km (tam a zpět)
Část autem - přes Mariinu skálu na Vilemíninu stěnu 3,5 km (tam a zpět)
Část autem - Mariina skála, Vilemínina stěna, Rudolfův kámen 6 km (tam a zpět)
Pěšky - cesta kolem Čedičového vrchu do Jetřichovice
Autem - na konec Jetřichovic (směr Rynartice) (odbočit vlevo) k ozdravovně
Obtížnost:
střední procházka s nádhernými výhledy, lze ji zvládnout s chodícími dětmi, i kdybyste je chvílemi nesli. Kočárek rozhodně neberte. Pro opravdu malé děti doporučuji zahájit cestu přiblížením autem k ozdravovně.

dolsky-mlyn-old1 České Švýcarsko je známé především svými skalními útvary, proto jsou zde častým cílem různé skalní vyhlídky. Výlet, na který bych vás chtěl pozvat je okruhem po třech známějších vyhlídkách nad obcí Jetřichovice. Jedná se o Marianinu skálu, Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen.

ozdravovna

Na výlet je možné vyrazit pěšky nebo ho zahájit automobilem. V obou případech vyrazíte přes Jetřichovice směrem na Rynartice a před koncem obce odbočíte doleva. Po malé chvíli se dostanete na parkoviště. V současné době je u parkoviště i občerstvení, kde je možné se po výletu osvěžit. Z parkoviště vedou dvě cesty do lesa, a mezi nimi se nachází bývalá ozdravovna a letní tábor pro děti. K Mariině skále vede levá cesta značená červenou značkou.

Hned za ozdravovnou začíná stoupání k první vyhlídce - Mariině skále. Tato část cesty je nejnáročnější. Schody vybudované z klád nebo přímo vytesané do skály vás strmě vedou pod vrchol kopce. Zde teprve začíná skutečné stoupání k vyhlídce. Schodiště vede skalní puklinou i okolo skal a občas pod sebou vidíte jen prázdno. Celé toto stoupání je dosti namáhavé a proto se nestyďte často odpočívat a doplňovat tekutiny. Odměnou za namáhavý výstup, je však výjimečný pohled na vrcholky i údolí Českého Švýcarska.

Mariina skála byla pojmenována podle manželky majitele panství Ferdinanda Kinského, a to kněžny Marie Anny Kinské v roce 1856. Na vrcholu byl vybudován strážní domek, který sloužil jako stanoviště požární hlídky, a později jako krytá rozhledna pro turisty. Bohužel v roce 2005 zcela shořel a požár, který vznikl nedbalostí nocležníků, zachvátil okolní lesy a dodnes jsou jeho následky patrné na tomto i okolních kopcích. Na místě původního altánu byl vybudován nový (za přispění žhářů, kteří požár způsobili). Nový altán má venkovní ochoz, který umožňuje opravdu nádherný výhled každým směrem (viz. hlavička stránek).

narodni_park skaly vileminina_stena

Z Marianiny skály je možné se vrátit stejnou cestou, kterou jste vystoupali na vrchol nebo pokračovat dále. Vřele doporučuji pokračovat. V tuto chvíli máte za sebou již nejnamáhavější část cesty a nyní vás čeká jen mírně se vlnící cesta po vrcholech. Dalším zajímavou vyhlídkou je Vilemínina stěna. Své jméno získala v 19. století podle Vilemíny Kinské. V té době zde stával altán v podobě poustevny, bohužel dnes již po něm nezůstala žádná památka. Na špici skály je nyní vybudována dřevěná vyhlídka, která umožňuje nádherný výhled do kraje a jedinečný pohled na Mariinu skálu. Pokud se postavíte v určitém místě Vilemíniny stěny, může se zdát, že jste na konci světa, v tuto chvíli před sebou vidíte jen nebe.


I z Vilemíniny stěny se stále můžete vrátit cestou, kterou jste přišli nebo pokračovat dále. Cesta přes Rudolfův kámen je sice o trochu delší, ale nabízí řadu výhledů a zážitků, které pokud se vrátíte nikdy nepoznáte. Rudolfův kámen získal své současné jméno také po jednom z členů rodiny Kinských a to po knížeti Rudolfu Kinském. Po mírně se klikatící hřebenové stezce, která se někdy vine nad strží a jindy vystoupá na vrchol další skály, přijdete na rozcestí, kde je to již k Rudolfovu kameni jen co by kamenem dohodil. Pokud se podíváte mezi větvemi velikánů tyčícími se nad rozcestím, již můžete zahlédnout skálu Rudolfova kamene. Vyhlídka na Rudolfově kameni byla před několika lety obnovena. Do té doby byla vyhlídka jen pro odvážlivce s horolezeckým kořínkem. Dnes je po schodech přístupná i dětem. Z Rudolfova kamene se vrátíte na červenou značku, po které jste celou trasu absolvovali a posléze odbočíte na zelenou. Vrátíte se pozvolna se svažující cestou zpět do Jetřichovic k ozdravovně. Před příchodem k ozdravovně, ještě minete krásný srub, s výběhem pro koně. Z tohoto místa je přímo neuvěřitelný výhled na trasu, kterou jste právě absolvovali.

Několik krásných pohledů

skala /skaly vyhled2 vyhled1 skaly2